Transylvánie

Sedmihradsko - Transylvánie - je nejenom území zajímavých zámků knížete Draculy, ale i území, na kterém se nacházejí krásná saská města a selské saské pevnosti a také rumunské a maďarské vesnice. Transylvánie jinými slovy představuje kulturní směsici, ve které lidé žijí už několik století v klidu a míru.

Legenda o knížeti Dráculovi:

Vlad III. Tepeš (Dracula) byl valašským knížetem a žil v letech 1431 - 1477. Narodil se v městě Sighisoara v Transylvánii, kde měl být jeho otec, Vlad II.,korunován jako panovník Valašska. V erbu jeho rodiny byl drak, latinsky Draconis. V rumunštině "drac" znamená "čert". Oblast v okolí zámku Stelul Bran byla oblíbeným loveckým místem knížete Draculy.

Město Sibiu bylo založeno před 800 lety jako řemeslnická osada. Je považováno za nejdůležitější město sedmihradských Sasů (Němců). Jeho mohutné opevnění se 4 dvory a vysokými stěnami a schody, které spojují "horní město" s úzkými a malebnými ulicemi "dolního města", věže arkebuzirů, tesařů, hrnčířů a malířů, Stará radnice z 12. - 14. století, Muzeum Brukenthala s barokní architekturou z 18. století, kde se nacházejí vzácné sbírky malířství, stříbrotepectví, národopisné a folklórní - to vše jsou části zajímavého středověkého města. Ve středu hřbitova stojí pravoslavný chrám. Náhrobky připomínají jména slavných osobností, bojujících za práva a kulturu sedmihradských Rumunů. V Sibiu se narodili a žili velké osobnosti, proslulé nejen v Rumunsku, ale také ve světových dějinách kultury a vědy: humanista Nicolaus Olahus, Konrad Haas, předchůdce aeronautiky, Hermann Oberth, otec kosmického letu. V hotelu "Římský císař" bydleli například císař Josef II., skladatelé Johannes Brahms a Franz Liszt. V lese Dumbrave byl zařízen v 18. století nádherný národní park, kde se nachází zajímavé Muzeum tradiční lidové civilizace, který je jedním z největších muzeí v přírodě v Evropě.

Dalšími lákadly Transylvánie jsou pevnosti Prejmer a Feldioara, středověká střediska u Mediaš a Sighišoara, barokní centrum města Brašov s náměstím a Radnicí a s Černým kostelem v gotickém stylu. Sighisoara, "Perla Transylvánie", je poprvé doložna v dokumentech z roku 1191. Obyvatelé města žili nepřetržitě v cechovních svazcích, které patřily k obranné soustave města. Součástí bývalé hradní pevnosti je gotická katedrála, klikaté ulice, malé domky. Symbolem města je věž s velkým orlojem s pohybujícími se figurkami. Nachází se zde také dům, kde se údajně narodil kníže Vlad Tepeš. Město Cluj je "hlavním městem Sedmihradska" a Temešvár, krajské město a srdce Banátu, se starou baštou a architekturou ve stylu art-nouveau, si rovněž zaslouží pozornost cestovatelů po Rumunsku.

Ve městě Hunedoara se nachází Hunyadsky hrad, který byl dříve pevností, vybudovanou na místě bývalého římského castra. V polovině 15. století ho nechal kníže Jan Hunyadský, otec Matyáše Korvína, přestavět na impozantní hrad. Práce byly dokončeny za jeho syna. Na severu Transylvánie se nachází město Bistrita, které se stalo slavným právě díky románu spisovatele B. Stockera o Dráculovi, který poslal své hrdiny hledat upíry až sem. Nejstarší kostel ve městě je z roku 1270. Na kopci nad městem se nacházejí zbytky středověké pevnosti, která byla vybudována proti nájezdům Tatarů v první polovině 12. století. Od Bistrity se táhne jedna z nejkrásnějších transylvánských dolin, Bargaiela, která vede dále ke slavnému "Borgo Passu", kde prý stál hrad knížete Draculy a dnes zde stojí hotel Castelul Contelui Dracula. Pokud byste chtěli navštívit hrob Vlada Tepeše, musíte se vydat ke klášteru Snagov, v okolí Bukurešti.