Rumunsko - hory

Dominantou Rumunska jsou Karpaty, které tvoří přirozenou hranici mezi Transylvánií a starými zeměmi. Karpaty, které jsou pokračováním Alp, jsou zároveň nejvlnitějším pohořím v Evropě. V Rumunsku není mnoho vrcholů přesahujících 2 500 m, zato jsou velmi různorodé a nalezneme zde velké množství všelijakých geologických útvarů jako např. bizarní skalnaté útvary typické pro horu Ceahlǎu, krásné soutěsky v Turdě a Bicazu, krasové oblasti a kouzelná údolí vytvořená ve skalách řekami Olt a Prahova.

Pohoří Fǎgǎraš

Nejvyšší horský hřeben Karpat se skládá především z krystalické břidlice a nachází se v něm více než sedmdesát horských jezer. Se svou rozlohou 4,65 ha je největším plesem Bǎlea. Toto majestátní pohoří je vzdušnou čarou dlouhé asi 70 km a vysoké 1 800-2 250 m. Domov v něm nalezlo mnoho druhů divoké zvěře jako např. medvědi a kamzíci. Stráně do výšky asi 2 000 m jsou zahaleny smrkovým porostem a ve vyšších oblastech často nalezneme sníh až do června. V tomto pohoří se nachází nejvyšší rumunský vrchol Moldoveanu (2 544 m) a zároveň i druhý nejvyšší vrchol Rumunska Negoiu (2 535 m).

Pohoří Ceahlǎu

Horský masiv Ceahlǎu se nachází západně od města Tirgu Neamt a je známý fantastickými tvary svých skalnatých útvarů, které vystupují i v mnoha rumunských lidových pověstech a nechal se jimi inspirovat i rumunský básník Mihai Eminescu ve své básni Duchové. Předhůří Ceahlǎu zčásti ohraničuje jezero Bicaz, na jehož jižní části se tyčí hráz hydroelektrárny postavené roku 1950. Velmi bohatý je tento masiv na faunu a floru. Nalezneme zde pásy buků, smrků, jedlí a ve výškách nad 1 700 m je pokryt jalovci a kosodřevinami. Tento bohatý porost je domovem pro medvědy, kamzíky, tetřevy, kance a také pro krásné karpatské jeleny. Samotný masiv se skládá z křídových usazenin, které vytvářejí zajímavé sloupovité útvary. Na severovýchodní straně masivu se nachází místní turistická základna Durǎu. V jejím širším okolí nalezneme vodopád Duruitoarea, jež padá z výše 25 metrů a skládá se ze dvou kaskád. Dále se zde nachází turistická chata Fintinale, od které stoupá stezka až k plošině s krásným výhledem do celého okolí. Zde se rovněž nachází i nejvyšší vrchol Toacu (1 904 m).

Pohoří Bucegi

Vrcholky tohoto pohoří patří k nejvyšším vrcholům celých Karpat. Nejvyšší horou je Omul (2 505m). Největší atrakcí je tu však hora Babele a tzv. babelská Sfinga, což je působivý skalní útvar ve tvaru lebky. Hlavním střediskem tohoto pohoří je město Busteni.